1. W jaki sposób mogę umówić się na sesję?

Sugerowana opcja to formularz na naszej stronie internetowej -> http://www.speakincolor.pl/#formularz, mamy tam wszelkie niezbędne informacje, które potrzebujemy przy ustalaniu terminu. Równie dobrze można napisać nam maila (speakincolor1@gmail.com) z dokładnym opisem planowanego tatuażu – rozmiarem, stylem, umiejscowieniem, kolorystyką – dołączyć do tego zdjęcie miejsca, w którym chcesz zrobić tatuaż oraz kilka inspiracji w postaci zdjęć/grafik przedstawiających mniej więcej jak miał by wyglądać wzór. Można też wpaść do nas do studia i umówić się osobiście 🙂

2. Kiedy dostanę odpowiedź?

Na samym początku na maile odpisze nasz manager – sprawdzi termin, wstępnie wycenia tatuaż i zada podstawowe pytania (konsultując wszystko z tatuażystami). Z racji ilości maili jakie dostajemy (średnio 30-50 dziennie) trwa to od 2h – 48h w ciągu tygodnia, w weekendy na maile nie odpisujemy (też potrzebujemy wypoczynku 🙂 Jeżeli będzie potrzeba do konwersacji mailowej dołącza się tatuażysta przy skomplikowanych/autorski tatuażach. Tutaj konwersacja jest uzależniona od wielu czynników ale staramy się odpisywać najszybciej jak się da.

3. Czy muszę potwierdzić planowaną wizytę?

Tak – takim potwierdzeniem jest zadatek, jest on wliczony w cenę tatuażu i można go wpłacić zarówno u nas w studio jak i na odległość – wykonując przelew na konto danego tatuażysty (!) i dosyłając nam w mailu potwierdzenie wykonanego przelewu. Szczegóły przy zapisach. Info o zadatkach tutaj: http://www.speakincolor.pl/terminy/

4. Jakie mamy terminy?

Terminy to mocno indywidualna rzecz – zależy od tego jaki konkretnie tatuaż mamy do wykonania, który tatuator miał by go wykonać, w jakim rozmiarze itd. Na mniejsze rzeczy termin zazwyczaj znajdziemy w przeciągu miesiąca, na większe motywy trzeba poczekać w granicach 2-6 miesięcy. Więcej tutaj: http://www.speakincolor.pl/terminy/

5. Czy jest jakakolwiek szansa na przyśpieszenie terminu?

Jedyna taka możliwość następuje wtedy, gdy ktoś rezygnuje z zapisanego terminu. Jeśli masz możliwość załatwienia sobie wolnego w pracy lub po prostu przybycia do nas z dnia na dzień – poinformuj nas o tym przy zapisywaniu terminu, zostaniesz wpisany na listę rezerwową i jeśli jakiś termin nagle się zwolni (co czasem się zdarza – z różnych powodów) będziemy się kontaktować.

6. Osoba niepełnoletnia a tatuaż - jak to wygląda?

Minimum to skończone 17 lat, a przy zapisywaniu terminu wymagana będzie wizyta z rodzicem/opiekunem prawnym w celu podpisania zgody na wykonanie takiego zabiegu. Czasami opiekun prawny musi być podczas zabiegu, jest to uzależnione od paru czynników, takich jak rodzaj tatuażu wielkość oraz miejsce wykonania tatuażu.

7. Jak długo trwa zabieg?

Zależy jaki konkretnie tatuaż robimy (lub usuwamy) – może to być od kilkunastu minut do kilku godzin tatuowania. Małe tatuaże umawiany na ramy czasowe w ciągu dnia z reguły wykonujemy parę takich tatuaży w ciągu jednego dnia. Duże tatuaże ustawiamy na tak zwane sesje, w zależności od wielkości zazwyczaj sesja całodzienna (przygotowanie projektu jeżeli nie jest wcześniej przygotowany, przygotowanie stanowiska, odbicie kalki, wytatuowanie, zrobienie zdjęć, zabezpieczenie tatuażu po zabiegu opatrunkiem) trwa od 6-10h, więc na takie tatuaże trzeba przeznaczyć cały dzień.

8. Jakie będzie cena mojego tatuażu?

Każdy tatuaż wyceniamy indywidualnie – zależy od wielkości, szczegółowości wzoru/wymaganego nakładu pracy. Cena minimalna to 250zł i jest to cena obejmująca głównie koszty sprzętu jednorazowego używanego zarówno przy samym tatuowaniu jak i przygotowaniu sterylnego stanowiska pracy – bezpieczeństwo to podstawa! Przy większych tatuażach ceny zawsze ustalamy indywidualnie ponieważ jest to uzależnione od wielkości, tego ile czasu będziemy tatuaż wykonywać, tego jak mocno jest skomplikowany oraz ile czasu poświecimy na projekt. Jeśli jest to większa kompozycja (np rękaw to 5-6 sesji, plecy to 6-10 sesji, klatka piersiowa 2-3 sesje, noga cała dookoła to 6-10 sesji) musi zostać rozłożona na kilka całodziennych sesji, z odpowiednim odstępem czasowym miedzy jedną a druga by skóra zdążyła się wygoić.

Projekt samego tatuażu jest już oczywiście w cenie (nie zależnie czy to coś większego czy mniejszego), jednorazowa poprawka tatuażu – w razie jakiś niedociągnięć tatuażysty – również jest w cenie. Jeśli tatuaż wymaga poprawki, która ewidentnie wynika ze strony nieodpowiedniej pielęgnacji tatuażu po jego wykonaniu – poprawka jest odpłatna.

9. Płatności - kiedy płacę za tatuaż i jakie macie dostępne formy płatności?

Przy ustalaniu terminu potrzebujemy wspomnianego zadatku – w zależności od samego tatuażu i jego wyceny będzie to kwota od 100zł do 300 zł. Przy zadatku możliwy jest przelew, albo gotówka w studio.  Pozostałą część płacisz w dniu sesji po wykonaniu tatuażu – gotówką.

10. Projekt tatuażu - kiedy go zobaczę?

W zależności od tego jaki konkretnie mamy tatuaż do zrobienia – jeśli jest to prostszy tatuaż to projekt bez problemu można stworzyć wspólnie przy komputerze już w dniu sesji – czasem łatwiej dojść do porozumienia i idealnego dla obu stron projektu. Przy tatuażu realistycznym projektem zazwyczaj jest dobre zdjęcie danego elementu/osoby – wystarczy dopasować tło i dogadać szczegóły, co też można zrobić już na miejscu w dniu sesji.

Jeśli jest to większy i autorski tatuaż projekt staramy się dogadywać wcześniej – prace nad nim zaczynają się w okolicach 7 dni przed terminem, i jak tylko powstanie jest wysyłany do wglądu/ewentualnych poprawek drogą mailową.

11. Chcę coś zmienić w projekcie - co teraz?

Nie ma problemu – jeśli jakaś część projektu Ci nie odpowiada to dwukrotnie możesz całkowicie bezpłatnie nanieść swoje poprawki, całkowita zmiana projektu na inny wzór będzie się wiązać z dodatkowymi kosztami – weźcie pod uwagę fakt, że projekty zawsze robimy indywidualnie dla każdej osoby bazując na Twoich wytycznych – zrobienie takiego projektu to czasem ładne kilka godzin pracy i jednak zmiana motywu na całkiem inny po nadesłaniu projektu to nie koniecznie fajny pomysł – szanujmy swój czas nawzajem 🙂

12. Znalazłem/am na internecie fajny projekt, możecie mi go skopiować?

Skopiować nie, natomiast możemy zaoferować coś więcej… nie kopiujemy cudzych prac/projektów! (prawnie to kradzież własności intelektualnej, albo tzw. utworu artystycznego, ale bardziej chodzi o to, że szanujemy innych tatuażystów i to co oni stworzyli). Zajmujemy się autorskim tatuażem, także staramy się każdy, nawet najprostszy motyw zrobić jak najbardziej indywidualnie. Podesłane zdjęcie/projekt może posłużyć jedynie jako inspiracja lub w celach zobrazowania samego motywu/stylu tatuażu.

UWAGA! Nie wierzcie internetom w kwestii tatuaży! W szczególności tych malutkich i/lub bardzo skomplikowanych – zobaczyłeś zdjęcie tatuażu głowy lwa na palcu? Fajnie – tylko nie jest to prawdziwy tatuaż! W zdecydowanej większości przypadków takie zdjęcia to grafiki naniesione na zdjęcie w programie graficznym, z technicznego punktu widzenia nie da się wykonać dobrze i tak, żeby tatuaż był trwały i czytelny na lata.

13. Gdzie znajdę wasze prace/projekty?

W mediach społecznościowych:

Facebook -> https://www.facebook.com/SpeakInColorTattoo
Instagram -> https://www.instagram.com/speakincolor/

14. Czy wybrane miejsce na ciele jest odpowiednie pod mój tatuaż?

Zależy od tego jaki tatuaż masz w planach oraz w jakim miejscu na ciele – nie każdy tatuaż nada się przykładowo na żebra – gdzie skóra jak i ciało mocno pracuje (dla przykładu – zrobienie prostej kreski 20cm w tym miejscu to nie jest najlepszym pomysłem). Im bardziej prosty/geometryczny wzór tym bardziej prostej/płaskiej powierzchni wymaga. Zalecane jest również zachowanie proporcji wielkości planowanego tatuażu do wybranego miejsca na ciele – robiąc sobie różę wielkości 5cm na udzie, gdzie miejsca masz dużo, duuużo więcej – nie będzie to wyglądało za dobrze z racji dużej ilości pozostawionej/wolnej przestrzeni w okół. Bez problemu w dopasowaniu/zakomponowaniu tatuaży na odpowiednie miejsce my Wam pomożemy.

15. Mam stary tatuaż i chcę go zakryć lub odświeżyć - podejmujecie się tego?

Doślij nam zdjęcie Twojego tatuażu na naszego maila lub poprzez formularz na naszej stronie internetowej, opisz co chciał/a byś zrobić z tym tatuażem lub czym był by zakrywany i zobaczymy co się da zrobić. W najgorszym wypadku wymagane będzie laserowe usuwanie tatuażu w celu pozbycia się części pigmentu ze skóry – co w efekcie spowoduje rozjaśnienie tatuażu. Bez problemu można wykonać taki zabieg w naszym studio – po szczegóły zapraszamy tutaj: http://www.speakincolor.pl/laserowe-usuwanie/

16. Obawiam się bólu przy zabiegu - co robić?

Przestać się obawiać i po prostu umów się na sesję! 😉 A tak na poważnie zabieg tatuażu (jak i usuwania tatuaży) nie jest tak bolesnym zabiegiem żeby faktycznie było się czym przejmować. Są oczywiście mniej przyjemne miejsca na ciele, ale wciąż ból jest do przeżycia! Jeśli faktycznie będzie baaardzo Cię bolało zastosujemy miejscowe i lekkie znieczulenie – jednak stosujemy go tylko i wyłącznie na podrażnionej „przejechanej” skórze. Nie stosujemy i nie polecamy żadnych maści/kremów stosowanych przed zabiegiem bo zmieniają one mocno strukturę skóry – gorzej się tatuuje w tym miejscu, gorzej się tatuaż goi czego efektem finalnym może być po prostu gorszy wygląd tatuażu. Jeśli zauważymy, że bez naszej wiedzy i zgody miejsce tatuażu było smarowane tego typu specyfikami zastrzegamy sobie prawo do  odmowy wykonania zabiegu – a co za tym idzie straty Twojego zadatku!

17. Tatuaże a blizny/rozstępy?

Nie każda blizna lub rozstęp nadaje się na tatuaż – przede wszystkim musi być całkowicie zagojona – najlepiej kilkuletnia. Koniecznie poinformuj nas przy ustalaniu terminu o tym, że tatuaż ma być na bliźnie/rozstępie i koniecznie doślij zdjęcie tego miejsca na ciele. Jeśli jest to możliwe możesz też podskoczyć do nas do studia pokazać na żywca co jest do przykrycia.

Jeśli nie mamy pewności co do danej blizny sugerujemy wizytę u profesjonalisty zajmującego się tego typu sprawami – dermatologa i jego opinię, jeśli będzie pozytywna – możemy działać, jeśli nie to niestety jesteśmy zmuszeni odmówić wykonania zabiegu.

18. Jak przygotować się do zabiegu?

Na pewno dobrze się wyśpij, zjedz śniadanie (z duża zawartością węglowodanów) i zabierz ze sobą coś słodkiego do picia oraz jedzenia. Zabierz też ze sobą dobry humor – nie ma się co stresować 😉 Miejsce tatuażu na tydzień przed terminem smaruj kilka razy dziennie balsamem nawilżającym. To bardzo ważne, skóra po balsamie jest odżywiona, a naskórek nie łuszczy się co sprawi, że sam tatuaż będziemy mogli wykonać szybciej.

Oczywiście musisz być trzeźwy! – nie tatuujemy osób pod wpływem alkoholu i innych używek.

19. Jak dbać o tatuaż po wykonanym zabiegu?

To bardzo obszerny temat. Zalecamy przeczytać przygotowane przez Nas zalecania które są tutaj: http://www.speakincolor.pl/jak-dbac-o-tatuaz/

20. Zauważyłem mały ubytek po zagojeniu tatuażu - co teraz?

Czasami się tak zdarza – najczęściej przez nieświadome zaniedbanie tatuażu. Więc podskocz do nas do studia pokazać nam ów ubytek na żywo lub – jeśli nie masz takiej możliwości – doślij dokładne zdjęcie tego miejsca na maila. Jednorazowa poprawka jest w cenie – wyjątkiem jest sytuacja, w której ewidentnie nie z naszej winy pojawił się ubytek (np poprzez nie dostosowanie się do naszych wytycznych dot. gojenia tatuażu), ale jednak rzadko się to zdarza.

21. Czy są jakieś przeciwwskazania przed wykonaniem zabiegu?

Niestety ale jest ich sporo, z racji że tatuaż/laser zalicza się do zabiegów, musimy dla Twojego zdrowia trzymać się pewnych zasad. Nie jest zalecane tatuowanie się jeżeli jesteś cukrzykiem, ciąża jak i okres karmienia piersią, poważniejsze choroby w tym kardiologiczne, zażywanie leków na niekrzepliwość krwi, niektóre choroby skórne. Choroby układu odpornościowego, niektóre alergie oraz choroby tzw. przewlekłe w tym choroby nowotworowe. HIV oraz wszystkie choroby zakaźne także są przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu. Przed samym zabiegiem trzeba będzie wypełnić ankietę dotyczącą zdrowia – to bardzo ważne. Jeżeli masz pytania dotyczące powyższego, prosimy o kontakt mailowy. Jednocześnie zastrzegamy prawo odmówienia zabiegu, przy stwierdzeniu jednej z powyższych chorób/stanu zdrowia. Czasami zdarza się tak iż odsyłamy do specjalisty na konsultację w celu potwierdzenia stanu zdrowia. Ogólnie rzecz biorąc jeżeli przebyłeś poważniejszą chorobę bądź chorujesz na coś musisz nas o tym powiadomić podczas umawiania się na sesję (oczywiście zachowujemy tajemnicę).

22. Czego nie mogę robić po wykonanym zabiegu?

Opalać tatuażu! Jeśli chcesz, aby Twój tatuaż wyglądał świeżo jak najdłużej chroń go za wszelką cenę przed słońcem – w lato stosuj na nim filtry 50+ (u nas w studio kupisz krem do gojenia tatuażu i automatycznej ochrony przed słońcem, +75!). Przez pierwszy tydzień/dwa odradzamy większy wysiłek fizyczny. Baseny (oraz morza/rzeki/jeziora) odpadają nawet na miesiąc od zabiegu. W pierwszym tygodniu bierz szybkie prysznice, nie doprowadź do przemoczenia wytatuowanego miejsca.

23. Jestem alergikiem - mogę się tatuować?

Z reguły tak, duże znaczenie tutaj mają też alergeny – na co konkretnie jesteś uczulony? (przy umawianiu terminu koniecznie napisz nam o tym) Uczulenia na barwnik to rzadkość, w zasadzie jeden jedyny kolor, który czasem może uczulić to kolor czerwony, co oczywiście nie oznacza, że tatuażu nie można wykonać – czasem osoby tatuowane nawet nie są świadome, że są alergikami. W takich przypadkach tatuaż zazwyczaj dłużej się goi a już po wygojeniu mógł być ciut wypukły, czasem mógł też trochę swędzić. Jeśli masz jakieś wątpliwości możesz wcześniej odwiedzić dermatologa i sprawdzić na co konkretnie jesteś uczulony, zobaczymy ile to ma wspólnego z naszą pracą. Możemy też wykonać test na skórze (na który trzeba się wcześniej umówić, test taki jest odpłatny – 50zł), polegający na zrobieniu jednej małej kropki w mało widocznym miejscu, zobaczysz przy gojeniu jak i już po wygojeniu organizmu jaka jest jego reakcja.

24. Czy jeśli przytyję/schudnę tatuaż na tym straci?

O ile nie zamierzasz drastycznie przytyć lub schudnąć (załóżmy 50+ kg) to raczej nic się z tatuażem nie stanie. Wyjątkiem może być ciąża i ewentualne cesarskie cięcie oraz operacje (ciężko pozszywać idealnie skórę tak by tatuaż wyglądał identycznie jak przed cięciem).

25. Obawiam się zarażenia chorobami zakaźnymi - słusznie?

Nie! Nie masz się czego bać –  sprzęt którego używamy jest jednorazowy! (igły/rury). Po zabiegu są one wyrzucane do specjalnych pojemników, które odbiera wyspecjalizowana do tego typu wywozu odpadów firma. Studio jest pod stałą opieką sanepidu, mamy wszystkie niezbędne pozwolenia związane z naszą pracą, systematycznie badamy się pod kątem chorób zakaźnych, uczestniczyliśmy w nie jednych seminariach/szkoleniach dot. tego zagadnienia w Polsce i zagranica, co potwierdzają dyplomy/certyfikaty rozmieszczone w studio.

Jeżeli masz obawy lub po prostu jesteś ciekaw jak to przebiega „od kuchni”, możesz poprosić aby tatuażysta przygotował całe stanowisko pracy przy Tobie, włącznie z odpakowaniem sterylnego sprzętu oraz końcowym posortowaniem sprzętu po skończeniu jego pracy i wyrzuceniu go do odpowiedniego pojemnika do utylizacji.